Bursa

Bursa
Bursa
Bursa
Bursa
Bursa
Bursa
Bursa
Bursa
Araştırmalar sonucunda Bursa ve civarında MÖ 4000’li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır. Fakat yöreye ait kesin bilgiler MÖ 700’lere dayanmaktadır.Bursa adı ,bu şehri kuran Bithynia Kralı Prusias’dan gelmektedir.
 
Bursa Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti, tarihi abideler şehri, doğal güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan bir ildir. Ayrıca Bursa, Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehridir.
 
Uludağ, Gölyazı, Mudanya, İznik, Cumalıkızık, Ulu Cami, EmirSultan Cami, Yeşil Türbe,Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri,Tarihi Çınar, Ağlayan Çınar, Bursa Surları, Oylat, Suuçtu Şelalesi Bursa’nın turistik yerlerindendir. Bursa tarihi ile o kadar iç içedir ki,insan kendini büyük ve güçlü bir baba ocağında yaşıyor gibi hisseder.
 
Bursa mutfağı da Türk mutfağının içinde önemli yer tutar. İskender Kebap, ciğer sarma, kestane şekeri, mağlıç peyniri, mihaliç peyniri, pideli köfte, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı, cevizli lokum Bursa mutfağının örnekleridir.
 
Coğrafi konumu, tarımsal, sanayi potansiyelinin yüksek oluşu, kentin çekiciliğini her dönem korumasını sağlamaktadır.
 
 
 

Çağdaş Yaşam Ayşe Leyla Akçağlılar Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu
Ertuğrul Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No: 17 Nilüfer Bursa
Tel: 0543 381 18 04 Faks:0224 413 31 41 E-Posta:cyddkizyurdu@gmail.com